
| Av vilken typ är karosseriet, Alfa Romeo Giulietta (Type 940)? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Alfa Romeo Giulietta (Type 940) 1.750 TBi (235 Hp)? | 7.6 l/100 km 30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
| Hur ECO är bilen, Alfa Romeo Giulietta 1.750 TBi (235 Hp)? | 177 g/km CO2 Euro 5 |
| Hur snabb är bilen, 2010 Giulietta (Type 940) 1.750 TBi (235 Hp)? | 242 km/t | 150.37 mph 0-100 km/t: 6.8 s 0-60 mph: 6.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Alfa Romeo Giulietta Halvkombi 2010 1.750 TBi (235 Hp)? | 235 hk, 300 Nm 221.27 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Alfa Romeo Giulietta Halvkombi 2010 1.750 TBi (235 Hp)? | 1.7 l 1742 cm3 106.3 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2010 Alfa Romeo 1.750 TBi (235 Hp)? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Alfa Romeo Giulietta (Type 940) Halvkombi 2010 1.750 TBi (235 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2010 Alfa Romeo Giulietta Halvkombi ? | 4351 mm 171.3 in. |
| Hur bred är bilen, 2010 Alfa Romeo Giulietta Halvkombi ? | 1798 mm 70.79 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2010 Alfa Romeo Giulietta (Type 940) 1.750 TBi (235 Hp)? | 1320 kg 2910.1 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2010 Alfa Romeo Giulietta (Type 940) 1.750 TBi (235 Hp)? | 1825 kg 4023.44 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2010 Alfa Romeo Giulietta Halvkombi ? | 350 l 12.36 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2010 Alfa Romeo Giulietta (Type 940) 1.750 TBi (235 Hp)? | 6, Manuell |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Alfa Romeo |
| Modell | Giulietta |
| Generation | Giulietta (Type 940) |
| Modifikation (motor) | 1.750 TBi (235 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 2010 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2014 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 10.8 l/100 km
21.8 US mpg 26.2 UK mpg 9.3 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 5.8 l/100 km
40.6 US mpg 48.7 UK mpg 17.2 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 7.6 l/100 km
30.9 US mpg 37.2 UK mpg 13.2 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 177 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.8 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.8 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6.5 s |
| Toppfart | 242 km/t 150.37 mph |
| Miljöklass | Euro 5 |
| Vikt/effektförhållande | 5.6 kg/hk, 178 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.4 kg/Nm, 227.3 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 235 hk @ 5500 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 134.9 hk/l |
| Vridmoment | 300 Nm @ 4500 varv/min 221.27 lb.-ft. @ 4500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | 940A1000 |
| Cylindervolym | 1742 cm3 106.3 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 83 mm 3.27 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 80.5 mm 3.17 in. |
| Mån av förtätning | 9.25:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 5.1 l 5.39 US qt | 4.49 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 6.4 l 6.76 US qt | 5.63 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1320 kg 2910.1 lbs. |
| Tillåten massa | 1825 kg 4023.44 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 505 kg 1113.33 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 350 l 12.36 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max Taklast | 50 kg 110.23 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1300 kg 2866.01 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 500 kg 1102.31 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 60 kg 132.28 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4351 mm 171.3 in. |
| Bredd | 1798 mm 70.79 in. |
| Höjd | 1465 mm 57.68 in. |
| Hjulbas | 2634 mm 103.7 in. |
| Spårvidd fram | 1554 mm 61.18 in. |
| Spårvidd bak | 1554 mm 61.18 in. |
| främre överhäng | 955 mm 37.6 in. |
| bakre överhäng | 762 mm 30 in. |
| Vändcirkel | 10.9 m 35.76 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 330x28 mm |
| Bromssystem bak | disk- ventil , 278x12 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Storlek av | 7.5J x 17; 7.5J x 18 |