
| Av vilken typ är karosseriet, Peugeot 407 (Phase II, 2008)? | Sedan , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Peugeot 407 (Phase II, 2008) 2.0 16V (140 Hp)? | 8.1 l/100 km 29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| Hur ECO är bilen, Peugeot 407 2.0 16V (140 Hp)? | 192 g/km CO2 Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2008 407 (Phase II, 2008) 2.0 16V (140 Hp)? | 213 km/t | 132.35 mph 0-100 km/t: 9.1 s 0-60 mph: 8.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Peugeot 407 Sedan 2008 2.0 16V (140 Hp)? | 140 hk, 200 Nm 147.51 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Peugeot 407 Sedan 2008 2.0 16V (140 Hp)? | 2.0 l 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2008 Peugeot 2.0 16V (140 Hp)? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Peugeot 407 (Phase II, 2008) Sedan 2008 2.0 16V (140 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2008 Peugeot 407 Sedan ? | 4691 mm 184.69 in. |
| Hur bred är bilen, 2008 Peugeot 407 Sedan ? | 1811 mm 71.3 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 2.0 16V (140 Hp)? | 1415 kg 3119.54 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 2.0 16V (140 Hp)? | 1995 kg 4398.22 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2008 Peugeot 407 Sedan ? | 407 l 14.37 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2008 Peugeot 407 (Phase II, 2008) 2.0 16V (140 Hp)? | 5, Manuell |
| Märke | Peugeot |
|---|---|
| Modell | 407 |
| Generation | 407 (Phase II, 2008) |
| Modifikation (motor) | 2.0 16V (140 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2008 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2011 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 11 l/100 km
21.4 US mpg 25.7 UK mpg 9.1 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 8.1 l/100 km
29 US mpg 34.9 UK mpg 12.3 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 192 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 9.1 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.1 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.6 s |
| Toppfart | 213 km/t 132.35 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 10.1 kg/hk, 98.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7.1 kg/Nm, 141.3 Nm/ton |
| Effekt | 140 hk @ 6000 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 70.1 hk/l |
| Vridmoment | 200 Nm @ 4000 varv/min 147.51 lb.-ft. @ 4000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | RFJ EW10A |
| Cylindervolym | 1997 cm3 121.86 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 85 mm 3.35 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 88 mm 3.46 in. |
| Mån av förtätning | 11:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 4.25 l 4.49 US qt | 3.74 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Egen massa | 1415 kg 3119.54 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 1995 kg 4398.22 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 580 kg 1278.68 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 407 l 14.37 cu. ft. |
| Tankvolym | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Max Taklast | 80 kg 176.37 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 745 kg 1642.44 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 72 kg 158.73 lbs. |
| Längd | 4691 mm 184.69 in. |
|---|---|
| Bredd | 1811 mm 71.3 in. |
| Höjd | 1442-1447 mm 56.77 - 56.97 in. |
| Hjulbas | 2725 mm 107.28 in. |
| Spårvidd fram | 1560 mm 61.42 in. |
| Spårvidd bak | 1519-1526 mm 59.8 - 60.08 in. |
| främre överhäng | 1028 mm 40.47 in. |
| bakre överhäng | 938 mm 36.93 in. |
| Frigångshöjd | 136 mm 5.35 in. |
| Vändcirkel | 11.2 m 36.75 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 5 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 283x26 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 290x24 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 205/60 R16; 215/55 R17; 235/45 R18 |
| Storlek av | 6.5J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |