
| Av vilken typ är karosseriet, Dorcen G60S? | SUV , Crossover , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Dorcen G60S SUV , Crossover 2019 1.5T (163 Hp)? | 163 hk, 230 Nm 169.64 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Dorcen G60S SUV , Crossover 2019 1.5T (163 Hp)? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2019 Dorcen 1.5T (163 Hp)? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Dorcen G60S SUV , Crossover 2019 1.5T (163 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2019 Dorcen G60S SUV , Crossover ? | 4521 mm 177.99 in. |
| Hur bred är bilen, 2019 Dorcen G60S SUV , Crossover ? | 1840 mm 72.44 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2019 Dorcen G60S 1.5T (163 Hp)? | 1450 kg 3196.7 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2019 Dorcen G60S SUV , Crossover ? | 390 - 950 l 13.77 - 33.55 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2019 Dorcen G60S 1.5T (163 Hp)? | 6, Manuell |
| Märke | Dorcen |
|---|---|
| Modell | G60S |
| Generation | G60S |
| Modifikation (motor) | 1.5T (163 hk) |
| fabrikstillverkning, början | April, 2019 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2021 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV , Crossover |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Bensin |
|---|---|
| Vikt/effektförhållande | 8.9 kg/hk, 112.4 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6.3 kg/Nm, 158.6 Nm/ton |
| Effekt | 163 hk @ 5500 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 108.7 hk/l |
| Vridmoment | 230 Nm @ 1750-4500 varv/min 169.64 lb.-ft. @ 1750-4500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | JT15T |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 75 mm 2.95 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 84.8 mm 3.34 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Egen massa | 1450 kg 3196.7 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 390 l 13.77 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 950 l 33.55 cu. ft. |
| Tankvolym | 55 l 14.53 US gal | 12.1 UK gal |
| Längd | 4521 mm 177.99 in. |
|---|---|
| Bredd | 1840 mm 72.44 in. |
| Höjd | 1672 mm 65.83 in. |
| Hjulbas | 2680 mm 105.51 in. |
| Spårvidd fram | 1558 mm 61.34 in. |
| Spårvidd bak | 1549 mm 60.98 in. |
| Frigångshöjd | 180 mm 7.09 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/60 R17 |
| Storlek av | 17 |