
| Av vilken typ är karosseriet, Alfa Romeo 33 Sport Wagon (905A)? | Kombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Alfa Romeo 33 Kombi 1986 1.5 (105 Hp) 4x4? | 105 hk |
| Hur stor är motorns volym, Alfa Romeo 33 Kombi 1986 1.5 (105 Hp) 4x4? | 1.5 l 1490 cm3 90.93 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1986 Alfa Romeo 1.5 (105 Hp) 4x4? | 4 |
| Vilken är typen av drivning, Alfa Romeo 33 Sport Wagon (905A) Kombi 1986 1.5 (105 Hp) 4x4? | Förbränningsmotor. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Alfa Romeo |
| Modell | 33 |
| Generation | 33 Sport Wagon (905A) |
| Modifikation (motor) | 1.5 (105 hk) 4x4 |
| fabrikstillverkning, början | 1986 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1989 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Bensin |
| Motor | |
| Effekt | 105 hk |
| Effekt per liter slagvolym | 70.5 hk/l |
| Motormodell/Motorkod | 305.08 |
| Cylindervolym | 1490 cm3 90.93 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Cylinderdiameter | 84 mm 3.31 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 67.2 mm 2.65 in. |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Motoroljekapacitet | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |