
| Av vilken typ är karosseriet, Skoda Octavia II Scout? | Kombi , Crossover , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Skoda Octavia II Scout 2.0 TDI (140 Hp) 4x4? | 6.4 l/100 km 36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| Hur ECO är bilen, Skoda Octavia 2.0 TDI (140 Hp) 4x4? | 173 g/km CO2 Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2007 Octavia II Scout 2.0 TDI (140 Hp) 4x4? | 197 km/t | 122.41 mph 0-100 km/t: 10.2 s 0-60 mph: 9.7 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Skoda Octavia Kombi , Crossover 2007 2.0 TDI (140 Hp) 4x4? | 140 hk, 320 Nm 236.02 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Skoda Octavia Kombi , Crossover 2007 2.0 TDI (140 Hp) 4x4? | 2.0 l 1968 cm3 120.09 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2007 Skoda 2.0 TDI (140 Hp) 4x4? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Skoda Octavia II Scout Kombi , Crossover 2007 2.0 TDI (140 Hp) 4x4? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 2007 Skoda Octavia Kombi , Crossover ? | 4581 mm 180.35 in. |
| Hur bred är bilen, 2007 Skoda Octavia Kombi , Crossover ? | 1784 mm 70.24 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2007 Skoda Octavia II Scout 2.0 TDI (140 Hp) 4x4? | 1530 kg 3373.07 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2007 Skoda Octavia II Scout 2.0 TDI (140 Hp) 4x4? | 2190 kg 4828.12 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2007 Skoda Octavia Kombi , Crossover ? | 580 - 1620 l 20.48 - 57.21 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2007 Skoda Octavia II Scout 2.0 TDI (140 Hp) 4x4? | 6, Manuell |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Skoda |
| Modell | Octavia |
| Generation | Octavia II Scout |
| Modifikation (motor) | 2.0 TDI (140 hk) 4x4 |
| fabrikstillverkning, början | 2007 år |
| fabrikstillverkning, slut | Maj, 2009 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kombi , Crossover |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 8 l/100 km
29.4 US mpg 35.3 UK mpg 12.5 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 5.4 l/100 km
43.6 US mpg 52.3 UK mpg 18.5 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 6.4 l/100 km
36.8 US mpg 44.1 UK mpg 15.6 km/l |
| CO2-utsläpp | 173 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 10.2 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 10.2 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 9.7 s |
| Toppfart | 197 km/t 122.41 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 10.9 kg/hk, 91.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.8 kg/Nm, 209.2 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 140 hk @ 4000 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 71.1 hk/l |
| Vridmoment | 320 Nm @ 1750 varv/min 236.02 lb.-ft. @ 1750 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | EA188 / BKD |
| Cylindervolym | 1968 cm3 120.09 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 81 mm 3.19 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 95.5 mm 3.76 in. |
| Mån av förtätning | 18.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Pump-munstycke |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 3.8 l 4.02 US qt | 3.34 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 8.2 l 8.66 US qt | 7.21 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1530 kg 3373.07 lbs. |
| Tillåten massa | 2190 kg 4828.12 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 660 kg 1455.05 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 580 l 20.48 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1620 l 57.21 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 8% stigning | 1600 kg 3527.4 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 650 kg 1433 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4581 mm 180.35 in. |
| Bredd | 1784 mm 70.24 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 1973 mm 77.68 in. |
| Höjd | 1533 mm 60.35 in. |
| Hjulbas | 2578 mm 101.5 in. |
| Spårvidd fram | 1534 mm 60.39 in. |
| Spårvidd bak | 1515 mm 59.65 in. |
| Vändcirkel | 10.85 m 35.6 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Fjäderben |
| Hjulupphängning bak | Transversell stabilizor |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Storlek däck | 225/50 R17 |
| Storlek av | 7J x 17 |