
| Av vilken typ är karosseriet, Seat Ibiza IV SC? | Kupe , 3 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Seat Ibiza IV SC 1.4 TDI (80 Hp) DPF? | 4.3 l/100 km 54.7 US mpg 65.7 UK mpg 23.3 km/l |
| Hur ECO är bilen, Seat Ibiza 1.4 TDI (80 Hp) DPF? | Euro 4 |
| Hur snabb är bilen, 2008 Ibiza IV SC 1.4 TDI (80 Hp) DPF? | 170 km/t | 105.63 mph 0-100 km/t: 12.9 s 0-60 mph: 12.3 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Seat Ibiza Kupe 2008 1.4 TDI (80 Hp) DPF? | 80 hk, 195 Nm 143.82 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Seat Ibiza Kupe 2008 1.4 TDI (80 Hp) DPF? | 1.4 l 1422 cm3 86.78 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2008 Seat 1.4 TDI (80 Hp) DPF? | 3, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Seat Ibiza IV SC Kupe 2008 1.4 TDI (80 Hp) DPF? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2008 Seat Ibiza Kupe ? | 4034 mm 158.82 in. |
| Hur bred är bilen, 2008 Seat Ibiza Kupe ? | 1693 mm 66.65 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2008 Seat Ibiza IV SC 1.4 TDI (80 Hp) DPF? | 1075 kg 2369.97 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2008 Seat Ibiza IV SC 1.4 TDI (80 Hp) DPF? | 1576 kg 3474.49 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2008 Seat Ibiza Kupe ? | 284 - 930 l 10.03 - 32.84 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2008 Seat Ibiza IV SC 1.4 TDI (80 Hp) DPF? | 5, Automat |
| Märke | Seat |
|---|---|
| Modell | Ibiza |
| Generation | Ibiza IV SC |
| Modifikation (motor) | 1.4 TDI (80 hk) DPF |
| fabrikstillverkning, början | 2008 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2010 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kupe |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 3 |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 5.6 l/100 km
42 US mpg 50.4 UK mpg 17.9 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 3.6 l/100 km
65.3 US mpg 78.5 UK mpg 27.8 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 4.3 l/100 km
54.7 US mpg 65.7 UK mpg 23.3 km/l |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 12.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 12.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 12.3 s |
| Toppfart | 170 km/t 105.63 mph |
| Miljöklass | Euro 4 |
| Vikt/effektförhållande | 13.4 kg/hk, 74.4 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.5 kg/Nm, 181.4 Nm/ton |
| Effekt | 80 hk @ 4000 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 56.3 hk/l |
| Vridmoment | 195 Nm @ 2200 varv/min 143.82 lb.-ft. @ 2200 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | BMS |
| Cylindervolym | 1422 cm3 86.78 cu. in. |
| Antal cylindrar | 3 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 79.5 mm 3.13 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 95.5 mm 3.76 in. |
| Mån av förtätning | 19.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | SOHC |
| Motoroljekapacitet | 4.4 l 4.65 US qt | 3.87 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 8 l 8.45 US qt | 7.04 UK qt |
| Motorsystem | Partikelfilter |
| Egen massa | 1075 kg 2369.97 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 1576 kg 3474.49 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 501 kg 1104.52 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 284 l 10.03 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 930 l 32.84 cu. ft. |
| Tankvolym | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 570 kg 1256.63 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 50 kg 110.23 lbs. |
| Längd | 4034 mm 158.82 in. |
|---|---|
| Bredd | 1693 mm 66.65 in. |
| Höjd | 1428 mm 56.22 in. |
| Hjulbas | 2469 mm 97.2 in. |
| Spårvidd fram | 1465 mm 57.68 in. |
| Spårvidd bak | 1457 mm 57.36 in. |
| främre överhäng | 848 mm 33.39 in. |
| bakre överhäng | 717 mm 28.23 in. |
| Vändcirkel | 10.48 m 34.38 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 5 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Hydrauliskt element |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Servostyrning | Hydro förstärkare |
| Storlek däck | 175/70 R14; 185/60 R15; 215/45 R16; 215/40 R17 |
| Storlek av | 5J x 14; 6J x 15; 7J x 16; 7J x 17 |