Hem › Bilkatalog › Renault › Captur › Captur II › 1.3 TCe (140 hk) EDC

RenaultRenault Captur II 1.3 TCe (140 hk) EDC2020, 2021, 2022: tekniska data, Bränsleförbrukning, Mått

2020 Renault Captur II - Foto 1
Renault Captur II - Foto 2Renault Captur II - Foto 3Renault Captur II - Foto 4Renault Captur II - Foto 5Renault Captur II - Foto 6Renault Captur II - Foto 7Renault Captur II - Foto 8Renault Captur II - Foto 9Renault Captur II - Foto 10

Huvudspecifikationer

Renault Captur II 1.3 TCe (140 hk) EDC /Crossover 2020 - 2022/
Vilken karosstyp har Renault Captur II?
Crossover, 5 dörrar, 5 platser
Hur stor är bränsleförbrukningen för Renault Captur II 1.3 TCe (140 Hp) EDC?
5.9 l/100 km
39.9 US mpg
47.9 UK mpg
16.9 km/l
Hur miljövänlig är Renault Captur 1.3 TCe (140 Hp) EDC?
133 g/km CO2
Euro 6
Hur snabb är 2020 Captur II 1.3 TCe (140 Hp) EDC?
196 km/t | 122 mph
0-100 km/t: 9.2 s
0-60 mph: 8.7 s
Vilken effekt har Renault Captur Crossover 2020 1.3 TCe (140 Hp) EDC?
140 hk, 260 Nm
192 lb.-ft.
Vilken cylindervolym har Renault Captur Crossover 2020 1.3 TCe (140 Hp) EDC?
1.3 l
1333 cm3
81.34 cu. in.
Hur många cylindrar har motorn i 2020 Renault 1.3 TCe (140 Hp) EDC?
4, Radmotor
Vilken typ av drivning har Renault Captur II Crossover 2020 1.3 TCe (140 Hp) EDC?
Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen.
Hur lång är 2020 Renault Captur Crossover?
4227 mm
166.42 in.
Hur bred är 2020 Renault Captur Crossover?
1797 mm
70.75 in.
Vad är egenvikten för 2020 Renault Captur II 1.3 TCe (140 Hp) EDC?
1368 kg
3016 lbs.
Vilken är den högsta tillåtna totalvikten för 2020 Renault Captur II 1.3 TCe (140 Hp) EDC?
1811 kg
3993 lbs.
Hur stor är bagageutrymmets volym i 2020 Renault Captur Crossover?
404 l
14.3 cu. ft.
Hur många växlar och vilken typ av växellåda har 2020 Renault Captur II 1.3 TCe (140 Hp) EDC?
7, Automat EDC

Allmän information

Märke
Modell
Generation
Variant (motor)
1.3 TCe (140 hk) EDC
Produktionsstart
September, 2020
Produktionsslut
Maj, 2022
Framdrivningssystemets arkitektur
Förbränningsmotor
Karosseri
Crossover
Antal platser
5
Antal dörrar
5
Letar du efter Renault Captur på begagnatmarknaden?
Kontrollera historiken →

Prestanda

Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP)
5.9 l/100 km 39.9 US mpg
47.9 UK mpg
16.9 km/l
CO2-utsläpp (WLTP)
133 g/km
Bränsletyp
Bensin
Acceleration 0 - 100 km/t
9.2 s
Acceleration 0 - 62 mph
9.2 s
Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net)
8.7 s
Toppfart
196 km/t 122 mph
Miljöklass
Euro 6
Vikt/effektförhållande
9.8 kg/hk, 102.3 hk/ton
Förhållande mellan vikt och vridmoment
5.3 kg/Nm, 190.1 Nm/ton

Motor

Effekt
140 hk
Effekt per liter slagvolym
105 hk/l
Vridmoment
260 Nm 192 lb.-ft.
Motorlayout
Främre, tvärgående
Motormodell/Motorkod
H5H 490
Cylindervolym
1333 cm3 81.34 cu. in.
Antal cylindrar
4
Motorkonfiguration
Radmotor
Antal ventiler per cylinder
4
Bränsleinsprutningssystem
Direkt insprutning
Typ av lufttillförsel till motorn
Turboladdare, Laddluftkylare
Motoroljekapacitet
5.4 l 5.71 US qt | 4.75 UK qt
Motoroljespecifikation
Kylvätska
7.5 l 7.93 US qt | 6.6 UK qt
Motorsystem
Start- och stoppsystem
Partikelfilter

Volym och vikter

Egen massa
1368 kg 3016 lbs.
Tillåten massa
1811 kg 3993 lbs.
Maximal lastkapacitet
443 kg 977 lbs.
Minsta bagagevolym
404-536 l 14.3 - 18.9 cu. ft.
Tankvolym
48 l 12.68 US gal | 10.56 UK gal
Tillåten släpvagnsvikt med bromsar vid 12% stigning
1200 kg 2646 lbs.

Mått

Längd
4227 mm 166.42 in.
Bredd
1797 mm 70.75 in.
Bredd inkl. backspeglar
2003 mm 78.86 in.
Höjd
1576 mm 62.05 in.
Hjulbas
2639 mm 103.9 in.
Främre överhäng
876 mm 34.49 in.
Bakre överhäng
712 mm 28.03 in.
Frigångshöjd
142 mm 5.59 in.
Minsta vänddiameter
11.1 m 36.42 ft.

Drivlina, bromsar och hjulupphängning

Drivverkets arkitektur
Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen.
Drivning
Framhjulsdrift
Antal växlar och typ av växellåda
7 växlar, Automat EDC
Bromssystem fram
Vent skivor
Bromssystem bak
Trumbromsar
Hjälpsystem
ABS (Antiblockeringssystem)
Styrsystem
Kuggstångsstyrning
Servostyrning
Elektrisk servostyrning
Däckdimensioner
215/60 R17
Fälgdimensioner
17