
| Av vilken typ är karosseriet, Mercedes-Benz CLE Coupe (C236)? | Kupe , 2 dörrar, 4 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 450 (381 Hp) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 7.8-8.6 l/100 km 30.2 - 27.4 US mpg 36.2 - 32.8 UK mpg 12.8 - 11.6 km/l |
| Hur ECO är bilen, Mercedes-Benz CLE CLE 450 (381 Hp) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 176-196 g/km CO2 Euro 6d |
| Hur snabb är bilen, 2023 CLE Coupe (C236) CLE 450 (381 Hp) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 250 km/t | 155.34 mph 0-100 km/t: 4.4 s 0-60 mph: 4.2 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Mercedes-Benz CLE Kupe 2023 CLE 450 (381 Hp) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 381 hk, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Mercedes-Benz CLE Kupe 2023 CLE 450 (381 Hp) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 3.0 l 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2023 Mercedes-Benz CLE 450 (381 Hp) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 6, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) Kupe 2023 CLE 450 (381 Hp) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | Fyrhjulsdrift (4x4). MHEV (Mild, lätthybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn och elmotorn driver fordonets fyra hjul permanent med möjlighet till körning endast i blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2023 Mercedes-Benz CLE Kupe ? | 4850 mm 190.94 in. |
| Hur bred är bilen, 2023 Mercedes-Benz CLE Kupe ? | 1860 mm 73.23 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 450 (381 Hp) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 1870 kg 4122.64 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 450 (381 Hp) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 2400 kg 5291.09 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2023 Mercedes-Benz CLE Kupe ? | 420 l 14.83 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2023 Mercedes-Benz CLE Coupe (C236) CLE 450 (381 Hp) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC? | 9, Automat G-TRONIC |
| Märke | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Modell | CLE |
| Generation | CLE Coupe (C236) |
| Modifikation (motor) | CLE 450 (381 hk) Mild Hybrid 4MATIC 9G-TRONIC |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2023 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | MHEV (Mild, lätthybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | Kupe |
| Antal platser | 4 |
| Antal dörrar | 2 |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 7.8-8.6 l/100 km
30.2 - 27.4 US mpg 36.2 - 32.8 UK mpg 12.8 - 11.6 km/l |
|---|---|
| CO2-utsläpp (WLTP) | 176-196 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 4.4 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 4.4 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 4.2 s |
| Toppfart | 250 km/t 155.34 mph |
| Miljöklass | Euro 6d |
| Vikt/effektförhållande | 4.9 kg/hk, 203.7 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3.7 kg/Nm, 267.4 Nm/ton |
| Batterispänning | 48 V |
|---|---|
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 23 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 200 Nm 147.51 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Integrerad i transmissionen |
| Effekt | 381 hk @ 5800-6100 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 127 hk/l |
| Vridmoment | 500 Nm @ 1800-5000 varv/min 368.78 lb.-ft. @ 1800-5000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | M 256.830 |
| Cylindervolym | 2999 cm3 183.01 cu. in. |
| Antal cylindrar | 6 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 83 mm 3.27 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 92.4 mm 3.64 in. |
| Mån av förtätning | 10.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Twin-scroll turbo, Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC, CAMTRONIC |
| Motoroljekapacitet | 8 l 8.45 US qt | 7.04 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 15.8 l 16.7 US qt | 13.9 UK qt |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Egen massa | 1870 kg 4122.64 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2400 kg 5291.09 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 530 kg 1168.45 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 420 l 14.83 cu. ft. |
| Tankvolym | 66 l 17.44 US gal | 14.52 UK gal |
| Max Taklast | 100 kg 220.46 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1800 kg 3968.32 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Längd | 4850 mm 190.94 in. |
|---|---|
| Bredd | 1860 mm 73.23 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2042 mm 80.39 in. |
| Höjd | 1428 mm 56.22 in. |
| Hjulbas | 2865 mm 112.8 in. |
| Spårvidd fram | 1605 mm 63.19 in. |
| Spårvidd bak | 1616 mm 63.62 in. |
| främre överhäng | 888 mm 34.96 in. |
| bakre överhäng | 1097 mm 43.19 in. |
| Vändcirkel | 11.2 m 36.75 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn och elmotorn driver fordonets fyra hjul permanent med möjlighet till körning endast i blandat läge. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 9 växlar, Automat G-TRONIC |
| Hjulupphängning fram | Oberoende flerlänksupphängning |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek av | 18 |