
| Av vilken typ är karosseriet, Mercedes-Benz A-class (W176, facelift 2015)? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Mercedes-Benz A-class (W176, facelift 2015) A 160d (90 Hp) 7G-DCT? | 3.7-3.9 l/100 km 63.6 - 60.3 US mpg 76.3 - 72.4 UK mpg 27 - 25.6 km/l |
| Hur ECO är bilen, Mercedes-Benz A-class A 160d (90 Hp) 7G-DCT? | 98-104 g/km CO2 Euro 6 |
| Hur snabb är bilen, 2015 A-class (W176, facelift 2015) A 160d (90 Hp) 7G-DCT? | 180 km/t | 111.85 mph 0-100 km/t: 13.6 s 0-60 mph: 12.9 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Mercedes-Benz A-class Halvkombi 2015 A 160d (90 Hp) 7G-DCT? | 90 hk, 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Mercedes-Benz A-class Halvkombi 2015 A 160d (90 Hp) 7G-DCT? | 1.5 l 1461 cm3 89.16 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2015 Mercedes-Benz A 160d (90 Hp) 7G-DCT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Mercedes-Benz A-class (W176, facelift 2015) Halvkombi 2015 A 160d (90 Hp) 7G-DCT? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2015 Mercedes-Benz A-class Halvkombi ? | 4299 mm 169.25 in. |
| Hur bred är bilen, 2015 Mercedes-Benz A-class Halvkombi ? | 1780 mm 70.08 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2015 Mercedes-Benz A-class (W176, facelift 2015) A 160d (90 Hp) 7G-DCT? | 1350 kg 2976.24 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2015 Mercedes-Benz A-class (W176, facelift 2015) A 160d (90 Hp) 7G-DCT? | 1960 kg 4321.06 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2015 Mercedes-Benz A-class Halvkombi ? | 341 - 1157 l 12.04 - 40.86 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2015 Mercedes-Benz A-class (W176, facelift 2015) A 160d (90 Hp) 7G-DCT? | 7, Automat G-DCT |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Mercedes-Benz |
| Modell | A-class |
| Generation | A-class (W176, facelift 2015) |
| Modifikation (motor) | A 160d (90 hk) 7G-DCT |
| fabrikstillverkning, början | September, 2015 år |
| fabrikstillverkning, slut | Februari, 2018 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning (NEDC) | 4.2-4.3 l/100 km
56 - 54.7 US mpg 67.3 - 65.7 UK mpg 23.8 - 23.3 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning (NEDC) | 3.4-3.7 l/100 km
69.2 - 63.6 US mpg 83.1 - 76.3 UK mpg 29.4 - 27 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (NEDC) | 3.7-3.9 l/100 km
63.6 - 60.3 US mpg 76.3 - 72.4 UK mpg 27 - 25.6 km/l |
| CO2-utsläpp (NEDC) | 98-104 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 13.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 13.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 12.9 s |
| Toppfart | 180 km/t 111.85 mph |
| Miljöklass | Euro 6 |
| Vikt/effektförhållande | 15 kg/hk, 66.7 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.6 kg/Nm, 177.8 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 90 hk @ 2750-4000 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 61.6 hk/l |
| Vridmoment | 240 Nm @ 1700-2500 varv/min 177.01 lb.-ft. @ 1700-2500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | OM 607.951 |
| Cylindervolym | 1461 cm3 89.16 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 76 mm 2.99 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 80.5 mm 3.17 in. |
| Mån av förtätning | 16:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | SOHC |
| Motoroljekapacitet | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 6.3 l 6.66 US qt | 5.54 UK qt |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1350 kg 2976.24 lbs. |
| Tillåten massa | 1960 kg 4321.06 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 610 kg 1344.82 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 341 l 12.04 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1157 l 40.86 cu. ft. |
| Tankvolym | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Max Taklast | 100 kg 220.46 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1200 kg 2645.55 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 710 kg 1565.28 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4299 mm 169.25 in. |
| Bredd | 1780 mm 70.08 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2022 mm 79.61 in. |
| Höjd | 1433 mm 56.42 in. |
| Hjulbas | 2699 mm 106.26 in. |
| Spårvidd fram | 1553 mm 61.14 in. |
| Spårvidd bak | 1552 mm 61.1 in. |
| främre överhäng | 913 mm 35.94 in. |
| bakre överhäng | 687 mm 27.05 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.28 |
| Vändcirkel | 11 m 36.09 ft. |
| Approach vinkel | 13.7° |
| Avgångsvinkel | 17.3° |
| rampvinkeln | 9.3° |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 7 växlar, Automat G-DCT |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 280x25 mm |
| Bromssystem bak | Disk, 276x9 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 195/65 R15; 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| Storlek av | 6.5J x 15; 6.5J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |