
| Av vilken typ är karosseriet, Ford Focus III Hatchback? | Halvkombi , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Ford Focus III Hatchback 2.0 TDCi (163 Hp) Powershift? | 5.2 l/100 km 45.2 US mpg 54.3 UK mpg 19.2 km/l |
| Hur snabb är bilen, 2010 Focus III Hatchback 2.0 TDCi (163 Hp) Powershift? | 215 km/t | 133.59 mph 0-100 km/t: 8.9 s 0-60 mph: 8.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Ford Focus Halvkombi 2010 2.0 TDCi (163 Hp) Powershift? | 163 hk |
| Vilken är typen av drivning, Ford Focus III Hatchback Halvkombi 2010 2.0 TDCi (163 Hp) Powershift? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2010 Ford Focus Halvkombi ? | 4358 mm 171.57 in. |
| Hur bred är bilen, 2010 Ford Focus Halvkombi ? | 1823 mm 71.77 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2010 Ford Focus III Hatchback 2.0 TDCi (163 Hp) Powershift? | 1386 kg 3055.61 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2010 Ford Focus III Hatchback 2.0 TDCi (163 Hp) Powershift? | 2050 kg 4519.48 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2010 Ford Focus Halvkombi ? | 363 - 1148 l 12.82 - 40.54 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2010 Ford Focus III Hatchback 2.0 TDCi (163 Hp) Powershift? | 6, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Ford |
| Modell | Focus |
| Generation | Focus III Hatchback |
| Modifikation (motor) | 2.0 TDCi (163 hk) Powershift |
| fabrikstillverkning, början | 2010 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2014 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 6.6 l/100 km
35.6 US mpg 42.8 UK mpg 15.2 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 4.3 l/100 km
54.7 US mpg 65.7 UK mpg 23.3 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 5.2 l/100 km
45.2 US mpg 54.3 UK mpg 19.2 km/l |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.5 s |
| Toppfart | 215 km/t 133.59 mph |
| Vikt/effektförhållande | 8.5 kg/hk, 117.6 hk/ton |
| Motor | |
| Effekt | 163 hk |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | TXDB |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motoroljekapacitet | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 8.5 l 8.98 US qt | 7.48 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1386 kg 3055.61 lbs. |
| Tillåten massa | 2050 kg 4519.48 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 664 kg 1463.87 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 363 l 12.82 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1148 l 40.54 cu. ft. |
| Tankvolym | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 1500 kg 3306.93 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 730 kg 1609.37 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4358 mm 171.57 in. |
| Bredd | 1823 mm 71.77 in. |
| Bredd med backspeglar vikta | 1858 mm 73.15 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2010 mm 79.13 in. |
| Höjd | 1484 mm 58.43 in. |
| Hjulbas | 2648 mm 104.25 in. |
| Vändcirkel | 11 m 36.09 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Automat |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Storlek däck | 215/55 R16; 215/50 R17; 235/40 R18 |
| Storlek av | 7J x 16; 7J x 17; 8J x 18 |