
| Ποιος είναι ο τύπος αμαξώματος, Renault Megane IV? | Χάτσμπακ , 5 Πόρτες, 5 Καθίσματα |
|---|---|
| Ποια είναι η κατανάλωση καυσίμου, Renault Megane IV 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP? | 5.5-5.7 l/100 km 42.8 - 41.3 US mpg 51.4 - 49.6 UK mpg 18.2 - 17.5 km/l |
| Πόσο ECO είναι το αυτοκίνητο, Renault Megane 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP? | 125-130 g/km CO2 Euro 6 |
| Πόσο γρήγορο είναι το αυτοκίνητο, 2018 Megane IV 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP? | 205 km/h | 127.38 mph 0-100 km/h: 9.2 δευτ 0-60 mph: 8.7 δευτ |
| Ποια είναι η ισχύς του κινητήρα, Renault Megane Χάτσμπακ 2018 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP? | 140 Hp, 240 Nm 177.01 lb.-ft. |
| Πόσο είναι ο κυβισμός του κινητήρα, Renault Megane Χάτσμπακ 2018 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP? | 1.3 l 1333 cm3 81.34 cu. in. |
| Πόσους κυλίνδρους έχει ο κινητήρας, 2018 Renault 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP? | 4, σε σειρά |
| Ποιο είναι το σύστημα κίνησης, Renault Megane IV Χάτσμπακ 2018 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP? | Κίνηση στους μπροστινούς τροχούς. Κινητήρας εσωτερικής καύσης. Ο κινητήρας εσωτερικής καύσης κινεί τους εμπρός τροχούς του οχήματος. |
| Πόσο είναι το μήκος του οχήματος, 2018 Renault Megane Χάτσμπακ ? | 4359 mm 171.61 in. |
| Πόσο είναι το πλάτος του οχήματος, 2018 Renault Megane Χάτσμπακ ? | 1814 mm 71.42 in. |
| Ποιο είναι το βάρος του αυτοκινήτου, 2018 Renault Megane IV 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP? | 1259-1378 κιλά 2775.62 - 3037.97 lbs. |
| Ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος, 2018 Renault Megane IV 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP? | 1839 κιλά 4054.3 lbs. |
| Πόσο διάστημα χώρου, 2018 Renault Megane Χάτσμπακ ? | 407 - 1247 l 14.37 - 44.04 cu. ft. |
| Πόσες ταχύτητες έχει το κιβώτιο ταχυτήτων, Τι τύπος είναι το κιβώτιο ταχυτήτων, 2018 Renault Megane IV 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP? | 7, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων EDC |
| Βασικές πληροφορίες | |
|---|---|
| μάρκα | Renault |
| μοντέλο | Megane |
| παραγωγή | Megane IV |
| τροποποιήσεις (κινητήρας) | 1.3 TCe (140 Hp) EDC FAP |
| έναρξη της παραγωγής | 2018 έτος |
| Τέλος της παραγωγής | 2020 έτος |
| Αρχιτεκτονική της μονάδας κίνησης | Κινητήρας εσωτερικής καύσης |
| Τύπος κουπέ | Χάτσμπακ |
| Καθίσματα | 5 |
| Πόρτες | 5 |
| Εκτέλεση | |
| Κατανάλωση καυσίμου - Κύκλος εντός πόλης (NEDC, WLTP ισοδύναμος) | 6.5-6.7 l/100 km
36.2 - 35.1 US mpg 43.5 - 42.2 UK mpg 15.4 - 14.9 km/l |
| Κατανάλωση καυσίμου - Κύκλος εκτός πόλης (NEDC, WLTP ισοδύναμος) | 4.9-5.1 l/100 km
48 - 46.1 US mpg 57.6 - 55.4 UK mpg 20.4 - 19.6 km/l |
| Κατανάλωση καυσίμου - Μικτός κύκλος (NEDC, WLTP ισοδύναμος) | 5.5-5.7 l/100 km
42.8 - 41.3 US mpg 51.4 - 49.6 UK mpg 18.2 - 17.5 km/l |
| Εκπομπές CO2 (NEDC, WLTP ισοδύναμος) | 125-130 g/km |
| Τύπος καυσίμου | Βενζίνη |
| Επιτάχυνση 0 - 100 χλμ/ώρα | 9.2 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 62 mph | 9.2 δευτ |
| Επιτάχυνση 0 - 60 mph (Υπολογισμός από το Auto-Data.net) | 8.7 δευτ |
| μέγιστη ταχύτητα | 205 km/h 127.38 mph |
| Προδιαγραφές Καυσαερίων | Euro 6 |
| Αναλογία βάρους/ισχύος | 9 κιλά/Hp, 111.2 Hp/τόνος |
| Αναλογία βάρους/Ροπή | 5.2 κιλά/Nm, 190.6 Nm/τόνος |
| Κινητήρας | |
| δύναμη | 140 Hp @ 5000 σ.α.λ. |
| Ισχύς ανά λίτρο κυβισμού | 105 Hp/l |
| Ονομαστική ροπή του κινητήρα | 240 Nm @ 1600 σ.α.λ. 177.01 lb.-ft. @ 1600 σ.α.λ. |
| Διάταξη κινητήρα | Εμπρός, εγκάρσια |
| Μοντέλο/Κωδικός κινητήρα | H5H 470 |
| Κυβισμός κινητήρα | 1333 cm3 81.34 cu. in. |
| Αριθμός κυλίνδρων | 4 |
| Διαμόρφωση κινητήρα | σε σειρά |
| Διάμετρος κυλίνδρου | 72.2 mm 2.84 in. |
| Διαδρομή εμβόλιου | 81.3 mm 3.2 in. |
| Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο | 4 |
| Σύστημα ψεκασμού καυσίμου | Άμεσος ψεκασμός |
| Αναρρόφηση κινητήρα | Στροβιλοσυμπιεστής , Ιντερκούλερ |
| Μηχανισμός διανομής αερίων | DOHC |
| Χωρητικότητα λαδιού κινητήρα | 5.5 l 5.81 US qt | 4.84 UK qt |
| Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα | Συνδεθείτε για να δείτε. |
| ψυκτικό | 6.5 l 6.87 US qt | 5.72 UK qt |
| Συστήματα κινητήρα | Start & Stop Σύστημα Φίλτρο σωματιδίων |
| Όγκος και βάρη | |
| βάρος | 1259-1378 κιλά 2775.62 - 3037.97 lbs. |
| Μέγιστο βάρος | 1839 κιλά 4054.3 lbs. |
| Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο | 461-580 κιλά 1016.33 - 1278.68 lbs. |
| Ελάχιστος όγκος χώρου αποσκευών | 407 l 14.37 cu. ft. |
| Μέγιστος όγκος χώρου αποσκευών | 1247 l 44.04 cu. ft. |
| Χωρητικότητα δεξαμενής καυσίμων | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Μέγιστο φορτίο | 80 κιλά 176.37 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης με φρένα (12%) | 1650 κιλά 3637.63 lbs. |
| Επιτρεπόμενη δυνατότητα ρυμούλκησης χωρίς φρένα | 665 κιλά 1466.07 lbs. |
| Μέγιστο φορτίο στήριξης | 75 κιλά 165.35 lbs. |
| Διαστάσεις | |
| μήκος | 4359 mm 171.61 in. |
| πλάτος | 1814 mm 71.42 in. |
| Πλάτος συμπεριλαμβανομένων των καθρεπτών | 2058 mm 81.02 in. |
| ύψος | 1447 mm 56.97 in. |
| μεταξόνιο | 2669 mm 105.08 in. |
| εμπρός ίχνος | 1591 mm 62.64 in. |
| Πίσω ίχνος | 1586 mm 62.44 in. |
| Εμπρός πρόβολος | 919 mm 36.18 in. |
| Πίσω πρόβολος | 771 mm 30.35 in. |
| Απόσταση από το έδαφος | 145 mm 5.71 in. |
| Ελάχιστη διάμετρος στροφής (διάμετρος στροφής) | 11.2 m 36.75 ft. |
| Οδήγηση, φρένα και ανάρτηση | |
| Αρχιτεκτονική του συστήματος κίνησης | Ο κινητήρας εσωτερικής καύσης κινεί τους εμπρός τροχούς του οχήματος. |
| Κίνηση | Κίνηση στους μπροστινούς τροχούς |
| Αριθμός γραναζιών και τύπος κιβωτίου ταχυτήτων | 7 ταχύτητες, αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων EDC |
| Εμπρός ανάρτηση | Ανεξάρτητο, τύπου McPherson με σπειροειδή ελατήριο και αντιστρεπτική ράβδο |
| Πίσω ανάρτηση | Ημι-ανεξάρτητη ανάρτηση με ελατήρια , συστροφή |
| Εμπρός φρένα | αεριζόμενοι δίσκοι , 280x24 mm |
| Πίσω φρένα | δίσκος , 260x8 mm |
| Βοηθητικά συστήματα | ABS (Σύστημα αντιμπλοκαρίσματος τροχών) |
| Τύπος διεύθυνσης | Τσουκράνια διαχείρισης (με δόντια) |
| υδραυλικό τιμόνι | Ηλεκτρικό Τιμόνι |
| μέγεθος ελαστικών | 205/55 R16; 205/50 R17; 225/45 R17; 225/40 R18 |
| μέγεθος των ζάντων | 6.5J x 16; 7J x 17; 7.5J x 18 |