
| What is the body type, Volkswagen Polo IV (9N)? | Hatchback, 3-5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Volkswagen Polo IV (9N) 1.4 TDI (75 Hp)? | 4.6 l/100 km 51.1 US mpg 61.4 UK mpg 21.7 km/l |
| How ECO is the car, Volkswagen Polo 1.4 TDI (75 Hp)? | 124 g/km CO2 |
| How fast is the car, 2001 Polo IV (9N) 1.4 TDI (75 Hp)? | 170 km/h | 105.63 mph 0-100 km/h: 13.6 sec 0-60 mph: 12.9 sec |
| How much power, Volkswagen Polo Hatchback 2001 1.4 TDI (75 Hp)? | 75 Hp, 195 Nm 143.82 lb.-ft. |
| What is the engine size, Volkswagen Polo Hatchback 2001 1.4 TDI (75 Hp)? | 1.4 l 1422 cm3 86.78 cu. in. |
| How many cylinders, 2001 Volkswagen 1.4 TDI (75 Hp)? | 3, Inline |
| What is the drivetrain, Volkswagen Polo IV (9N) Hatchback 2001 1.4 TDI (75 Hp)? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2001 Volkswagen Polo Hatchback? | 3897 mm 153.43 in. |
| How wide is the vehicle, 2001 Volkswagen Polo Hatchback? | 1650 mm 64.96 in. |
| What is the curb weight, 2001 Volkswagen Polo IV (9N) 1.4 TDI (75 Hp)? | 1258 kg 2773.42 lbs. |
| What is the gross weight, 2001 Volkswagen Polo IV (9N) 1.4 TDI (75 Hp)? | 1640 kg 3615.58 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2001 Volkswagen Polo Hatchback? | 250 - 1030 l 8.83 - 36.37 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2001 Volkswagen Polo IV (9N) 1.4 TDI (75 Hp)? | 5, manual transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Volkswagen |
| Model | Polo |
| Generation | Polo IV (9N) |
| Modification (Engine) | 1.4 TDI (75 Hp) |
| Start of production | 2001 year |
| End of production | 2005 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 5 |
| Doors | 3-5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 5.7 l/100 km
41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 4.1 l/100 km
57.4 US mpg 68.9 UK mpg 24.4 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined | 4.6 l/100 km
51.1 US mpg 61.4 UK mpg 21.7 km/l |
| CO2 emissions | 124 g/km |
| Fuel Type | Diesel |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 13.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 13.6 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 12.9 sec |
| Maximum speed | 170 km/h 105.63 mph |
| Weight-to-power ratio | 16.8 kg/Hp, 59.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.5 kg/Nm, 155 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 75 Hp @ 4000 rpm. |
| Power per litre | 52.7 Hp/l |
| Torque | 195 Nm @ 2200 rpm. 143.82 lb.-ft. @ 2200 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | AMF, BAY |
| Engine displacement | 1422 cm3 86.78 cu. in. |
| Number of cylinders | 3 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 79.5 mm 3.13 in. |
| Piston Stroke | 95.5 mm 3.76 in. |
| Compression ratio | 19.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Fuel injection system | Pump-nozzle (Unit Injector) |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | SOHC |
| Engine oil capacity | 3.2 l 3.38 US qt | 2.82 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 3.9 l 4.12 US qt | 3.43 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1258 kg 2773.42 lbs. |
| Max. weight | 1640 kg 3615.58 lbs. |
| Max load | 382 kg 842.17 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 250 l 8.83 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1030 l 36.37 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 500 kg 1102.31 lbs. |
| Permitted towbar download | 50 kg 110.23 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 3897 mm 153.43 in. |
| Width | 1650 mm 64.96 in. |
| Width including mirrors | 1922 mm 75.67 in. |
| Height | 1465 mm 57.68 in. |
| Wheelbase | 2460 mm 96.85 in. |
| Front track | 1435 mm 56.5 in. |
| Rear (Back) track | 1425 mm 56.1 in. |
| Drag coefficient (Cd) | 0.32 |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.6 m 34.78 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 5 gears, manual transmission |
| Front suspension | Coil spring |
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Hydraulic Steering |
| Tires size | 165/70 R14; 185/60 R14; 195/55 R15; 205/45 R16 |
| Wheel rims size | 5J x 14; 6J x 14; 6J x 15; 6.5J x 16 |